Máme dětský domov v Nepálu

Himálaji se někdy přezdívá střecha světa – ne každý tady tu svou ale nad hlavou má. Více než 70 dětí u nás našlo novou rodinu.

V chudých nepálských vesnicích často nefungují rodinné vazby stejně jako u nás. Rodiče své děti opustí, nechají v bídných podmínkách jen dělat na poli a o jejich zaopatření a výchovu nejeví zájem. „Naše“ děti rodiče často vůbec nemají. Důvody jsou různé – zahynuli kvůli nedostatečné lékařské péči, stali se obětí ničivého zemětřesení v roce 2015, nebo je rodiče jednoduše opustili. Nezřídka kdy jsou otcové alkoholici nebo v rodinách úplně chybí. Pro děti pak zůstává jedinou jistotou budoucnost o suché rýži, život na ulici nebo na poli a absence vzdělání.

Už od roku 2010 dáváme ohroženým dětem naději.

Poskytujeme jim ubytování, výchovu, vzdělání, jídlo, oblečení, hygienické potřeby… zkrátka příležitost změnit svůj život. Věříme, že každý šťastný konec se počítá!

Věříme ve vzdělání

Vzdělání je šance, která mění životy.
Proto „našim“ dětem platíme studium na soukromé škole.

Státní nepálské školy jsou velmi zpátečnické a nevyhovující. Proto hradíme všem našim dětem studium a s ním spojené náklady na soukromé škole. Výuka probíhá v angličtině a přístup učitelů je v porovnání s nepálským školstvím téměř světový. Víme, že nespasíme celý Nepál. Každý osud, který změníme, ale dává naději celé komunitě.

Jeden příklad za všechny? Lakmi, jedna z našich prvních absolventek se hlásí na zdravotní školu a jejím velkým snem je postavit ve své vesnici zdravotní zařízení.

Takové ambice jsou v Nepálu bezmála


Rozšiřujeme obzory

Některé děti neznaly nic, než nocleh na udusané hlíně a dřinu na poli.
Měníme to! Jak?

Dětem se snažíme ukázat obyčejný, bezstarostný život, který je pro většinu českých dětí samozřejmostí. Bereme je na výlety, aby viděly okolní svět a učíme je souvislostem. Věříme v zásadní důležitost vzdělání – ne certifikátů a vysvědčení, ale všeobecného rozhledu.

Pro sirotka z izolované himalájské vesnice může být i obyčejná návštěva ZOO nebo pizza na výletě v Káthmándú úplný trhák!

Razíme náboženskou i etnickou toleranci. Najdete u nás děti různých společenských původů a vyznání; od tibetských slečen Tenzin a Sumit po dívky z nejnižších kast tzv. „nedotknutelných“. Děti vedeme ke snášenlivosti a rovnoprávnému vnímání světa – a to v prostředí, kde kasty hrají v každodenním životě stále zásadní roli.

Myshina mise pokračuje

Naše zakladatelka Michaela „Mysha“ Gautam se dodnes aktivně podílí na všech neziskových aktivitách v Nepálu. A to tam jela původně zhubnout!

Mysha měla vždy plnou hlavu nápadů a podnikatelských záměrů. V roce 2010 se ale rozhodla odpočinout si od hektického západního života a odjela do Nepálu. Plán byl zlepšit si karmu i postavu – v jedné z nejchudších zemí světa chtěla shodit pár kilo a vyučovat jako dobrovolnice místní děti.

Po půl roce si ale Mysha děti i Nepál zamilovala a začalo jí být jasné, že loučení nebude jednoduché.

Představa, že osud dětí, kterým se intenzivně věnovala, bude opět nejistý, ji donutila k akci. Tak Mysha rozjela svou první finanční sbírku. Po kamarádech, rodině a známých se jí podařilo vybrat prostředky alespoň pro pár nejšikovnějších dětí. „Lepší než nic,“ říkala si Mysha, „ale určitě by to šlo ještě lépe“. Myšlenka na vznik neziskovky na sebe nenechala dlouho čekat...

Kromě chození do školy dostaly děti bez domova možnost bydlet v dětském domově. Od té doby se mnoho věcí změnilo. Mysha rozjela obchod s módou z Nepálu, z jehož zisku je dnes pokryta většina nákladů neziskovky. Rozšířily se řady dětí i zaměstnanců…a rosteme dál!

Poslání máme stále stejné. Poskytovat dětem vhodné podmínky ke studiu a pomáhat tak Nepálcům, aby si ve finále uměli pomoct sami...

Sponzorské dary věnujeme v plné výši

Čtete správně – plných 100%
všech vašich příspěvků putuje přímo dětem do Nepálu.

Je to díky obchodnímu duchu naší zakladatelky Myshi. „Chtěla jsem se věnovat neziskovce na plný úvazek, ale...

...morálně mi nikdy nesedělo brát si ze sponzorských darů výplatu - i kdyby byla za záchranu celého světa”...

směje se Mysha. „Lepší by bylo, vydělat si ty peníze sama“. A tak se taky stalo! Dnes neziskovka Thao žije hlavně z příspěvků ze zisku stejnojmenného obchodu. Obchod hradí také veškeré operační náklady. Takže pokud se nám rozhodnete poslat finanční dar na pomoc Nepálu – 100 % sumy putuje kam? Do Nepálu přece :)

Na našem webu používáme a zpracováváme cookies. Tím, že stránku využíváte, s tím uvádíte svůj informovaný souhlas. V případě nesouhlasu je bohužel nutné, abyste web opustili.